یادداشت

1    2    3   

صنعت چاپ کشور و مشکلات امروزی آن

صنعت چاپ کشور، این روزها، همچون همه حوزه‌ها در عرصه فعالیت‌های اقتصادی درگیر و دار مشکلات عدیده و فراوانی است و از این‌‎رو، همچون برخی دوره‌های گذشته، شرایط دشوار و نه‌چندان مناسبی را سپری می‌کند. این . . .

کاغذ؛ جانِ کتاب یادداشتی از نصرالله حدادی درباره بحران کاغذ

ممیزی‌های سلیقه‌ای، فراگیرشدن فضای مجازی بی‌ضابطه و دانلود غیرقانونی کتاب‌ها، چاپ زیرزمینی کتاب‌های پرفروش ناشران و همه آفات چهار دهه اخیر کتاب، آنقدر کُشنده نبوده‌اند که گرانی بیش از صددرصد کاغذ داشته بوده است

روز ملی صنعت چاپ و دانشگاهی به وسعت یک آپارتمان

یازدهم شهریور ماه امسال هم گذشت. روزی که قرار بود یادآور اهمیت، جایگاه و نقش صنعت راهبردی چاپ، نشر و بسته‌بندی باشد. شاید طراحان و برنامه‌ریزانی که یازدهم شهریور را روز ملی صنعت چاپ ایران نامیدند، در پی . . .

در صنعت چاپ چه می گذرد؟

بیش از دویست سال از ورود صنعت چاپ به ایران می گذرد. و در طول این سالها فراز ونشیب های بسیاری را به خود دیده است.

گویا چاپ به کما رفته است

سوالی که سالهاست برای اعضاء و فعالان صنف و دیگر اتحادیه ها و حتی نیروهای اجتماعی نزدیک به این صنعت - صنعت چاپ - مطرح بوده و هست این است که چرا مدیریت و عملکرد و بازدهی اتحادیه های چاپ و مدیران دفتر امور . . .

راهکارهای توسعه شرکت های مدیریت صادرات در کشور چرا تولیدکنندگان در صادرات موفق نیستند؟

ایجاد فرهنگ و بلوغ استفاده از خدمات شرکت مدیریت صادرات همراه با پذیرش ریسک توسط تولید کننده و شرکت مدیریت صادرات به شکل مشترک از مسائلی است که در حوزه صادارت کشور مغفول مانده است.

با وجود همزمانی نمایشگاه چاپ با ایام سال نو میلادی نمایشگاه مبلمان اداری به نمایشگاه چاپ و بسته بندی رونق خواهد داد

بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و تجهیزات وابسته از دوم تا پنجم دیماه جاری در محل نمایشگاههای بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

تاثیر صنعت چاپ بر ارتباط ادیان

در بین ادیانی که می شناسیم، بیشترین گفت وگو، مناظره و ردیه نویسی میان دو دین اسلام و مسیحیت بوده است و اختراع صنعت چاپ در قرن ۱۵ میلادی که سرعت بیشتر و هزینه کمتر را به ارمغان آورد، در مواجهه علمی مسلمانان و مسیحیان سهم بسزایی داشت .

تکنیک و مدیریت تولید ناب در صنعت چاپ

تولید ناب در واقع یك فلسفه و نگرش است كه درصدد حذف و از بین بردن هرفرآیند اضافی از مرحله تهیه مواد ‌اولیه تا تولید و نهایتا فروش است كه ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند. ضایعات منابع اثر مستقیم بر قیمت، کیفیت . . .

به اعضا طلا گشتن را نوید ندهید، میخواهیم همان مس بمانیم

مدت های مدیدی بود که جامعه لیتوگراف درگیر نوسان نرخ فیلم و زینک بودند و اعتراضها به گوش کسی نمیرسید. از سرمایه صدوهشتاد میلیون تومانی تعاونی که فقط اندکی از آن به عنوان سرمایه در گردش برای خرید ملزومات صنف درمانده لیتوگراف میتوانست بکار گرفته شود.

به مناسبت سی‌وپنجمین سالگرد آغاز جنگ هشت ساله؛ تبیین نقش مردم و کمک‌های مردمی در دفاع مقدس

در این یادداشت ـ گزارش، نگاهی به کمک‌های مردمی در دوران جنگ هشت ساله شده است و رویکرد ستاد پشتیبانی، جذب و هدایت کمکهای مردمی به جبهه‌ها در انجمن اسلامی صنف چاپ و اتحادیه صنف چاپ بررسی می‌شود.

یادداشتی به مناسبت روز ملی صنعت چاپ چاپ؛ از صنعت رانده، از فرهنگ مانده!

روز ملی صنعت چاپ،‌ دو سالی است که دیگر در تقویم جایی ندارد، دلیل آن بالا بودن تعداد مناسبت‌های مندرج در تقویم رسمی کشور اعلام شده است. با این حال اهالی این صنعت میان‌رشته‌ای به صورت مستقیم و غیرمستقیم . . .

یادداشتی از احمد فروزیده؛ ضرورت تشکیل تیمی فراجناحی برای رفع مشکلات صنعت چاپ

احمد فروزیده، مدرس و پیشکسوت چاپ در یادداشتی که به مناسبت نخستین روز هفته چاپ ضمن برشمردن مشکلات صنعت چاپ و بیان انتظارات این صنف از دولت یازدهم، بر تشکیل یک تیم منسجم، بانفوذ، فراجناحی با اختیار کامل . . .

یادداشت مدیرعامل «به نشر» به مناسبت 11شهریور، روز ملی صنعت چاپ؛ چاپ؛ صنعت پویا در نتیجه تولید و توزیع دغدغه‌مند

یازدهم شهریورماه هر سال، برای اهالی صنعت چاپ اهمیت و معنی بسیاری دارد، در این روز، صنعت چاپ ایران با بیش از دو قرن قدمت و سابقه، بیش از 10 سال است که جایگاه خود را در تقویم کشورمان پیدا کرد و «روز ملی صنعت چاپ» نام گرفت.

انتخابات تعاونی چاپخانه‌داران؛ منافع شخصی یا منافع گروهی؟

حرکت‌های اجتماعی نتیجه احساس نیاز و اشتراک منافع جمعی است. ضرورت تشکیل نمادهای مرتبط با حوزه‌های مختلف نیز از همین احساس نیاز و اشتراک منافع هویدا می‌شود. شاید یکی از بارزترین نمونه‌های همیاری جمعی و توجه . . .

برای بنیانگذار «نشر کارنامه» در دومین سال فقدانش

آنقدر دنیا بامدادهای تاریک، بامدادهای بی‌طلوع دیده است که تعریفی جز اشاره‌های مسموم رو به چشم‌های مبهوت تاریخ نمی‌توان دید.

یادداشتی از احمد فروزیده؛ صنعت چاپ به مثابه میزان راستی‌آزمایی آمارها

احمد فروزیده، پیشکسوت و مدرس چاپ در بخشی از یادداشت خود نوشته است: از چاپ می‌توان به عنوان یک مرجع، میزان و شاخص برای بررسی و راستی‌آزمایی آمار گرفته شده از دولت برای وضعیت واقعی اقتصادی، خدماتی، کشاوزی و تولیدی کشور استفاده کرد.

راهکارهای حمایت دولت از صنایع استانی

دولت محترم توانمندی های تولیدات صنعتی، کشاورزی، صنایع دستی تمام استان های کشور را رصد و با شناسایی، حمایت و هدایت ذینفعان استانها خصوصاً کشاورزی و صنایع دستی با رفع اشکالات، کمک و همفکری صاحبنظران بومی . . .

تورم اقتصادی به سود چه کسانی است؟

اکثر کارشناسان و آگاهان حوزه اقتصادی اعتقاد دارند، در شرایط تورمی، افراد با درآمدهای ثابت و خصوصاً حقوق‌بگیران بیشترین صدمه را متحمل می‌شوند و بخش زیادی از قدرت خرید خود را از دست می‌ دهند و در نتیجه درآمد . . .

یادداشت غلامرضا شجاع: چگونگی شناسایی کم‌درآمدها و وظیفه دولت‌های کارآمد

هدفمند کردن یارانه‌ها تاکنون به چه سمت و سویی رفته است و اجرای آن چه مقدار در فقرزدایی موثر بوده و تکلیف بی‌نیازان یا همان ثروتمندان که تا امروز یارانه نقدی را گرفته‌اند، چیست؟
1    2    3