کسی صنعت چاپ را نمی خواهد ؟


این صنعت مهم در کشور چه جایگاهی دارد؟ آیا به صنعت چاپ و سیاست‌گذاری آن به این نحو و با این جایگاه نگاه می‌شود؟ خیر! صنعت چاپ را کسی نمی‌خواهد. نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که ۴۰ سال متولی این صنعت است و نه وزارت صنعت، معدن و تجارت که ممکن است تولی‌گری این صنعت به زور سرنیزه قوانین مجلس شورای اسلامی به آن محول شود

 

مسعود فرشی فرید: شاید کمتر صنعتی را بتوان در دنیا یافت که تأثیرگذاری آن بر صنایع دیگر به مانند صنعت چاپ باشد. نقش صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مادر و پیشران تولید در بین کلیه صنایع پذیرفته شده و شناخته شده است. نقش این صنعت در کشورمان ایران نیز در بین کلیه صنایع مشهود و مورد توجه است. با بررسی ساده و با چشمانی غیرمسلح می‌توان حضور صنعت چاپ را در کنار خود و همراه خود حس کرد .

آیا صنعت شیرینی و شکلات بدون حضور با کیفیت صنعت چاپ می‌توانست به این قله‌های ترقی و صادرات و تولید دست یابد. آیا تصور خریدن شیرینی و شکلاتی بدون بسته‌بندی زیبا و بدون حضور صنعت چاپ میسر است؟

آیا صنعت دارویی کشور و صنایع آرایشی و بهداشتی توان رقابت با آن همه محصول خارجی بزک شده با انواع تکنیک‌های چاپی را بدون صنعت چاپ کشورمان داشتند. آیا به فکر خطور می‌کند که شامپو یا کرم یا دارویی را در بسته بندی بی‌کیفیت مصرف کرد؟

آیا صنایع غذایی و آشامیدنی بدون همکاری و توسعه زیرساختها در صنعت چاپ مجال رقابت با محصولات خارجی را داشتند. فکر نوشیدن نوشابه‌ای با لیبلی بد رنگ و بی‌کیفیت حتی به سر کودکی خردسال نیز نمی‌زند .

صنایع لبنی ، IT ، الکترونیک، مخابرات، دخانیات، هوا و فضا، ثبت اسناد و اقتصاد و تبادلات بانکی، همه و همه به صنعت چاپ به نحوی نیازمندند. صنعت چاپ همه جا، همراه، همیار و همرزم تولید و عرضه و اقتصاد و تجارت و خودکفایی بوده است و خواهد بود. صنعت چاپ حتی با حضور صنعت IT جایگاه خود را از دست نداده، بلکه ماهیت کارکردی خود را تغییر داده است. ابتدا مانیتورها، موبایل‌ها و صنعت ارتباطات کمی حضور صنعت چاپ را محدود کردند، ولی حالا حتی صنعت چاپ مانیتورها، موبایل‌ها و قطعات درونی و بیرونی آنها را چاپ می‌کند. لامپ‌های چاپ شونده به زودی بازار لامپ‌های سنتی کنونی را قبضه خواهند کرد. صنعت چاپ در چاپ سه بعدی و دیجیتال غوغایی به پا خواهد کرد و همه چیز را به سرعت برای همگان عینیت خواهد بخشید. حتی فست فودهای مورد مصرف مردم نیز توسط چاپگرهای مخصوص، چاپ و برای طبخ آماده خواهند شد .

کاربرد صنعت چاپ فقط در بخش نشر کتاب و مجله و روزنامه و بولتن و برگه های تبلیغاتی نیست، بلکه صنعت چاپ همه چیز است و کاربرد آن در همه چیز خواهد بود .

صنعت چاپ در رشد تولید ناخالص ملی جزو پنج صنعت اول و از اثرگذارترین صنایع است .

حالا این صنعت مهم در کشور چه جایگاهی دارد؟ آیا به صنعت چاپ و سیاست‌گذاری آن به این نحو و با این جایگاه نگاه می‌شود؟ خیر! صنعت چاپ را کسی نمی‌خواهد. نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که ۴۰ سال متولی این صنعت است و نه وزارت صنعت، معدن و تجارت که ممکن است تولی‌گری این صنعت به زور سرنیزه قوانین مجلس شورای اسلامی به آن محول شود .

صنعت چاپ در بد زمانی متولی درست و حسابی ندارد، زمان تحریم، زمان رقابت با کشورهای همسایه، زمان بالا رفتن نرخ ارز، زمان سختی تأمین مواد اولیه، زمان نزدیک به انتخابات مجلس شورای اسلامی و زمانی حساس برای همراهی با تولید ملی .

باید امید داشت فعالان صنعت چاپ ایران با هوش سرشاری که تاکنون از خود نشان داده‌اند، این‌بار نیز بدون حمایت، پیش‌بینی آینده کنند و صنایع کشور را از ورطه سخت واردات دور کنند و به تأمین نیاز و مایحتاج صنعت و مردم بپردازند. انشا الله. و افوض امری الی الله … .منتشر شده توسط اخبار چاپ در تاریخ ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ شهريور


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: