ابراز رضایت اساتید مؤسسه پرینت پروموشن نسبت به برگزاری دوره آموزشی در ایران
به تمامی اهداف آموزشی پیش‌بینی شده دست یافتیم


یورگن سیدل و توماس شوبرت اساتید سمینار آموزشی پرینت پروموشن بودند. این دو طی سه روز برگزاری سمینار آموزشی پرینت پروموشن که توسط انجمن حمایت از توسعه چاپ برگزار شد، در بخش‌های پیش از چاپ (شوبرت) و چاپ (سیدل)، اساتید صنعت چاپ ایران را آموزش دادند. سمینار آموزشی پرینت پروموشن در محل چاپخانه افست برگزار شد.

اخبار چاپ: یورگن سیدل و توماس شوبرت اساتید سمینار آموزشی پرینت پروموشن بودند. این دو طی سه روز برگزاری سمینار آموزشی پرینت پروموشن که توسط انجمن حمایت از توسعه چاپ برگزار شد، در بخش‌های پیش از چاپ (شوبرت) و چاپ (سیدل)، اساتید صنعت چاپ ایران را آموزش دادند. سمینار آموزشی پرینت پروموشن در محل چاپخانه افست برگزار شد.

مدرسان مؤسسه آموزشی پرینت پروموشن آلمان در نقاط مختلف دنیا ـ اعم از کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه ـ دوره‌های آموزشی برگزار نموده‌اند. این دو نقطه نظرات جالبی پیرامون سطح علمی اساتید ایرانی حاضر در سمینار، سطح کیفی و کمی تجهیزات موجود در چاپخانه افست، میزان آشنایی عملی و اجرایی اساتید چاپ با ماشین‌آلات این صنعت و... دارند.

توماس شوبرت و یورگن سیدل تحلیل مشخصی از سطح اساتید حاضر در سمینار نداشته و معتقد بودند که حاضران در این دوره از سطوح مختلف علمی برخوردار هستند. شوبرت در این زمینه اظهار داشت: با توجه به فضای کارگاه‌های آموزشی این دوره، نمی‌توانم تحلیل دقیق و جامعی از سطح علمی حاضرین در این سمینار ارائه نمایم. زیرا من تنها می‌توانم در مورد اساتیدی اظهار نظر کنم که به زبان انگلیسی تسلط داشته و می‌توانستند به این زبان صحبت کنند. مشارکت تعدادی از اساتید در بحث‌هایی که به زبان انگلیسی در جلسات صورت می‌گرفت بسیار مناسب و درخور توجه بود. لذا با شناختی که از سطح معلومات این عده به دست آوردم، آنان دانش قابل ملاحظه‌ای در بخش‌های مختلف صنعت چاپ دارند.

در مورد تعدادی از اساتید که در بحث‌های کارگاه‌های شرکت نداشتند، نمی‌توانم اظهارنظری داشته باشم. زیرا با توجه به همین عدم حضور در بحث‌ها و موضوعات مرتبط، نتوانستم شناختی نسبت به آن‌ها پیدا کنم.
سیدل نقطه‌نظرات شوبرت را تکمیل کرده و گفت: فضایی که در این سمینار وجود داشت، بسیار مثبت و ارزنده بود. زیرا رشد و پیشرفت در مباحث آموزشی تنها در گرو همین اختلاف سطح‌هاست. در این صورت افرادی که توانایی شرکت در مباحث و موضوعات تخصصی و علمی مطرح در کلاس‌ها را ندارند، به دیگرانی که در کلاس‌ها فعالند رجوع کرده و از آن‌ها پیروی می‌کنند.
به طور طبیعی نمی‌توان انتظار داشت که در هر دوره آموزشی سطح معلومات و دانسته‌های کلیه شرکت‌کنندگان یکسان باشد. این سطح‌ها متغیر بوده و همین امر سبب رشد و پیشرفت می‌شود. البته در این دوره تعدادی از شرکت‌کنندگان آشنایی بسیار مناسبی با ماشین‌آلات و تجهیزات به‌روز صنعت چاپ در سطح بین‌المللی داشتند. این موضوع نشان می‌دهد، افراد فوق علاوه بر تدریس در مراکز آموزشی، فعالیت‌های دیگری نیز در زمینه اجرایی صنعت چاپ دارند.

اساتید آلمانی سمینار آموزشی پرینت پروموشن، علاقه‌مندی جهت یادگیری و انگیزه آموختن را ویژگی منحصربفرد اساتید حاضر در این دوره می‌دانند. سیدل با ابراز تعجب از شدت این علاقه‌مندی اذعان کرد: مؤسسه آموزشی پرینت پروموشن دوره‌های آموزشی و تخصصی مختلفی را در نقاط گوناگون و کشورهای متعدد دنیا برگزار می‌نماید؛ کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، کشورهای در حال توسعه و حتی کشورهای جهان سوم، دوره‌های متعددی را از طریق مؤسسه پرینت پروموشن در کشورهای خود ـ در سطوح مختلف ـ برگزار می‌نمایند. لیکن شدت علاقه‌مندی و انگیزه‌ی ایرانیان در هیچ یک از کشورهایی که تاکنون دوره‌های آموزشی برگزار کرده‌ایم وجود نداشته است.

من به یاد ندارم که در هیچ کشوری شاهد این‌همه شور و اشتیاق برای یادگیری ـ آن‌هم توسط اساتید و مدرسان دانشگاه ـ وجود داشته باشد. این موضوع باعث شگفتی بسیار نزد من شد.
شوبرت در این زمینه ادامه داد: شدت علاقه‌مندی اساتید حاضر در دوره به حدی زیاد بود که در برخی مواقع مشکلاتی را ایجاد می‌کرد. از طرفی همگی حاضران در جلسه ایرانی بوده و به زبان فارسی صحبت می‌کردند و از طرف دیگر، علاقه‌مندی زیادی نسبت مباحث مطرح در جلسات داشتند؛ لذا در بعضی مواقع بدون در نظر گرفتن حضور استادی آلمانی در جلسه، کلیه موضوعات را با زبان فارسی مطرح کرده و با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کردند. این موضوع باعث عدم استفاده بهینه از زمان می‌شد.

البته علیرغم این مشکل، علاقه‌مندی اساتید ایرانی سمینار پرینت پروموشن، موجب شد به هیچوجه احساس خستگی و کسالت نداشته باشیم. امروز نیز با اشتیاق این دوره را به پایان رساندیم.
متخصصان آموزش پیش از چاپ و چاپ مؤسسه پرینت پروموشن، معتقدند در این سمینار به اهدافی بسیار بالاتر از اهداف و برنامه‌ریزی‌های اولیه دست یافته‌اند. به گونه‌ای که شوبرت با اظهارنظری غیرمنتظره و عجیب می‌گوید: در این سمینار به بیش از 105% از اهداف اولیه خود دست یافته‌ایم.

وی در توضیح این تحلیل آماری بیان داشت: نتایج آموزشی به دست آمده در این سمینار به دو علت بیش از اهداف اولیه مدرسان و برنامه‌ریزی‌های ابتدایی مؤسسه پرینت پروموشن بود. نخست علاقه‌مندی کلیه اساتید حاضر در کلاس‌ها و توانایی‌های بسیار قابل توجه بعضی از آن‌ها و دوم، تعداد و کیفیت تجهیزات و ماشین‌آلات موجود در شرکت افست.
به این دو دلیل ما توانستیم به چیزی بیش از اهداف اولیه خود دست پیدا کنیم. به عنوان نمونه، مراحل pdfسازی در طرح درس، پیش از چاپ این دوره نبود. اما چون اساتید در جلسات متعدد علاقه‌مندی نشان داده و متوجه شدم که توانایی درک مسائل مطرح در آن را دارند، تصمیم گرفتم این بخش را نیز به طرح درس اضافه نمایم.

سیدل در ادامه این تحلیل تصریح کرد: موضوعاتی در بخش چاپ نیز وجود داشت که در طرح درس من نبود. لیکن علاقه‌مندی حاضرین و توانایی ماشین‌آلات موجب شد تا این موضوعات نیز در سمینار مطرح شود. به گونه‌ای که من تصور می‌کردم در روز دوم سمینار و هنگام استفاده از ماشین‌آلات چاپ دچار مشکلات عمده‌ای شوم. لیکن با مشاهده ماشین‌آلات موجود شگفت‌زده شدم. برای من باورپذیر نبود که چنین ماشین‌آلاتی در کشور ایران وجود داشته باشد. حال آنکه هنوز بسیاری از چاپخانه‌های کشور آلمان از این تجهیزات استفاده نمی‌کنند. موضوع دیگر توانایی استادکاران و کاربران این ماشین‌آلات بود. آنان نیز استادکارانی حقیقی بودند و می‌توانستند نهایت بهره‌برداری از ماشین‌آلات خود داشته باشند.

این دو استاد آلمانی در مجموع عنوان کردند که با خاطره‌ای خوش از ایران خارج می‌شوند. و امیدوارند که بتوانند در فرصت‌های آتی به ایران سفر کرده و دوره‌های تکمیلی را دایر نمایند.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۰ مرداد