نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:
نیاز اصلی صنعت چاپ اعتبارات و تسهیلات متناسب است


رفع مشکلات عمده این فرا صنعت تنها در گرو تخصیص اعتبارات و تسهیلاتی است که دولت باید به عنوان حامی و همراه اصلی در اختیار صنعت چاپ قرار دهد.
به گزارش اخبار چاپ، جواد آرین‌منش نایب رئیس کمسیون فرهنگی مجلس در خصوص تشکیل فراکسیون صنعت چاپ در مجلس اظهار داشت: تشکیل فراکسیون صنعت چاپ و طرح‌هایی این‌چنینی دارای بار مالی است که طبق اصل 75 قانون اساسی با مخالفت شورای نگهبان مواجه می‌شود. تشکیل فراکسیون صنعت چاپ در مجلس تنها با حمایت دولت امکان‌پذیر می‌گردد و چنانچه این مهم انجام شود، زمینه‌ساز مناسبی جهت تصویب طرح‌ها‌ و برطرف‌کننده مشکلات صنعت چاپ خواهد بود و تحقق این خواسته بسیار مفید است.
وی افزود: حل مشکلات صنعت چاپ از طریق تزریق تسهیلات و اعتبارات دولت به این بخش انجام می‌گیرد و در صورت پذیرفتن دولت در اجرایی شدن اعتبارات موجود، مجلس هرگونه همکاری لازم را به منظور ارائه طرح و لایحه موثر و کارساز انجام می‌دهد.

• بسیاری از مشکلات صنعت چاپ با حمایت دولت برطرف می‌شود
جواد آرین منش تصریح کرد: نیازهای اساسی صنعت چاپ در سه بخش نیازهای حمایتی، سیاست‌گذاری و نظارت است. به طور قطع اگر بخش‌های دولتی و اتحادیه‌های صنفی بتوانند تعامل مناسبی داشته باشند بسیاری از خلاء‌های موجود در صنعت چاپ به مجلس منعکس می‌شود. اما متاسفانه رابطه بدنه صنعت ‌چاپ، به خصوص اتحادیه‌های این صنعت با کمیسیون فرهنگی رابطه قابل توجه و اثربخشی نیست.

وی در پایان با اشاره به نقش و جایگاه دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توسعه و پیشبرد اهداف بلندمدت این صنعت، افزود: تا زمانی که جلال ذکایی به عنوان مدیرکل دفتر امور چاپ مشغول به فعالیت بود، ارتباط و تعامل بسیار مناسبی میان کمیسیون فرهنگی و بدنه اجرایی ـ دولتی صنعت چاپ برقرار بود. بنده به عنوان یکی از اعضای این کمیسیون نسبت به تلاش‌های این مدیر دولتی واقف بوده و کمال تشکر و امتنان را دارم.
منتشر شده در تاریخ ۱۳۸۹ سه شنبه ۴ خرداد