رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ:
در نتیجه عدم همکاری سازمان توسعه تجارت تعرفه صادراتی تغییر نکرد


رضا رضایی رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در گفتگو با اخبار چاپ، از عدم همراهی و همکاری سازمان توسعه تجارت در برگزاری جلسات کارشناسی به منظور کاهش تعرفه‌های کالاهای واسط صنعت چاپ خبر داد.
رضا رضایی رییس اتحادیه صادرکنندگان تهران در گفتگو با اخبار چاپ خاطر نشان کرد: هشتم اسفند ماه سال گذشته جلسه مشترکی میان اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران و سازمان توسعه تجارت برگزار گردید. نتیجه آن جلسه، برنامه‌ریزی جهت برگزاری جلساتی در واحد توسعه روابط اقتصادی سازمان توسعه تجارت ایران بود؛ متاسفانه برخلاف انتظار اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران و کارشناسان این حوزه صنعتی، نه‌تنها این جلسه برگزار نگردید بلکه نتیجه‌ای معکوس داد.
وی افزود: برگزاری جلسه اسفند ماه، اعضای هیات مدیره این اتحادیه را امیدوار کرده بود که جلسات متعددی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌ریزی شده و برگزار گردد، در این جلسات می‌توانستیم با ارائه راهکاری جامع در صادرات گام‌های قابل تأملی به جلو برداشته و زمینه توسعه صادرات غیرنفتی و ارزش افزوده حاصل از آن، پیشرفت‌های خوبی داشته باشیم؛ لیکن بر خلاف تمام تلاش‌های اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، در تاریخ 12 اردیبهشت سال جاری نامه‌ای از این سازمان به اتحادیه واصل شد که تمام ایده‌های ما در پیش بردن و حل مشکل تعرفه‌های سنگین کالاهای واسطه‌ای صنعت چاپ را از بین برد.
رضا رضایی اظهار داشت: در این نامه به وضوح بیان شده است که بر اساس ماده 14 قانون صادرات و واردات کلیه وجوه دریافتی به استثنای آنچه که جنبه‌ی هزینه و کارمزد دارد در رابطه با کالاها، مواد، اجزا و قطعات خارجی مورد مصرف در ساخت، تکمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی کالاهای صادراتی به صادرکننده مسترد می‌گردد. و با توجه به تسهیلات ماده مذکور و استرداد کلیه حقوق ورودی پرداخت شده به صادر کننده، تغییر حقوق ورودی انواع فیلم پلاستیکی تاثیری در صادرات فیلم چاپ شده نخواهد داشت
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در پایان، تصریح کرد: چنانچه مسئولین ذیربط در حوزه‌های صادراتی هماهنگی و همکاری لازم را با سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهادی مانند اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ نداشته باشند، چگونه می‌توان انتظار داشت که روند صادرات محصولات غیرنفتی و بخصوص محصولاتی که ارتباط تنگاتنگی با صنعت چاپ و بسته‌بندی دارند، رشد کنند؟ بدیهی است تحقق اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله کشور و دستیابی به مفاد برنامه‌ی پنجم توسعه نیازمند عزمی ملی است که با همراهی، همسویی و تلاش بی‌وقفه تمامی نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و مؤسسات مرتبط اعم از دولتی، صنفی یا خصوصی انجام‌پذیر خواهد بود.
منتشر شده در تاریخ ۱۳۸۹ يکشنبه ۲ خرداد