در گفتگو با احد خیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد:
اتحادیه‌ها یا مجلس؛ مشکل کجاست؟


احد خیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عدم ارتباط سازنده و تعامل مناسب میان اتحادیه‌های صنفی و کمیسیون‌های تخصصی را بزرگ‌ترین مشکل صنعت چاپ در زمینه قوانین موضوعه می‌داند. و رفع این مشکل را تنها و تنها در برقراری ارتباط میان این دو نهاد صنفی و قانون‌گذاری برمی‌شمرد.

احد خیری نماینده مردم آذربایجان شرقی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با اخبار چاپ بر ضرورت تغییر دیدگاه مسئولین و نمایندگان مجلس تأکید کرده و تصریح کرد: متأسفانه تا کنون به مسئله صنعت چاپ تنها از منظر فرهنگی پرداخته شده است. در صورتی که چاپ، صنعتی عظیم است. صنعتی که بخشی از محصولات فرهنگی است. لذا بهبود شرایط صنعت چاپ کشور نیازمند اصلاح نقطه‌نظرات و رویکرد مسئولان و دست‌اندرکاران دولتی است.

البته باید توجه داشت این آفت در مجلس شورای اسلامی نیز نفود کرده است. به گونه‌ای که نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا شناختی از صنعت چاپ ندارند و یا تمام موضوعات مرتبط با این صنعت را تنها به عنوان فعالیتی فرهنگی قلمداد می‌کنند.

اتحادیه‌های صنعت چاپ به وظایف خود عمل کنند!
نماینده مردم آذربایجان شرقی، افزود: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که در مسیر رشد و پیشرفت صنعت چاپ کشور وجود دارد، عدم تعامل مناسب میان اتحادیه‌های صنعت چاپ و فراکسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی است. این معضل دو مشکل عمده را در مسیر تعالی صنعت چاپ ایجاد می‌کند. نخست، عدم آشنایی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، تهدیدها و... صنعت چاپ ایران و دوم، عدم سنخیت قوانین صنعتی، تجاری و بازرگانی، اقتصادی و... که در مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسند، با نیازها و الزامات مورد درخواست صنعت چاپ.


کمیسیون اقتصادی، آماده همکاری و تعامل بیشتر با فعالان صنعت چاپ است.
احد خیری در پایان گفتگو با اخبار چاپ از آمادگی کمیسیون اقتصادی در خصوص ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر با فعالان صنعت چاپ خبر داد. وی در این زمینه اظهار داشت: کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آماده هر نوع همکاری و تعامل با فعالان صنعت چاپ کشور است. چنانچه ارتباط مناسبی میان این کمیسیون و کارشناسان و متخصصان صنعت چاپ ایجاد شود، بستر قابل توجهی پیرامون وضع قوانین حمایتی، ارائه راهکارهای تخصصی و... پدید می‌آید. بدیهی است که صنعت چاپ ایران نیازمند حمایت، پشتیبانی و همراهی کلیه‌ی مسئولین اعم از نمایندگان مجلس و هیات دولت می‌باشد. این حمایت نیز الزامی است. چرا که توسعه صادرات غیرنفتی و ارزش افزوده حاصل از آن تنها و تنها در گرو پیشرفت و تعالی صنعت چاپ و بسته‌بندی است.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۸۹ يکشنبه ۹ خرداد


عباس توكلي

با تقديم بهترين درود ها خدمت جناب آقاي احد خيري نماينده با درايت مردم شريف آذربايجان شرقي در مجلس شوراي اسلامي، و عرض تشكر خالصانه از نگاه ارزشمند و نقد منصفانه ايشان به اتحاديه هاي صنعت چاپ كشور. همانطور كه حضرتعالي اشاره فرموديد نگاه وزارتخانه متولي صنعت چاپ از منظر ماموريتي فقط نگاه فرهنگي بوده است كه طي چند سال اخير هيئت مديره اتحاديه صادركنندگان صنعت چاپ ايران و با حمايت مديركل وقت دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جناب آقاي ذكائي اقدامات شايسته اي انجام داده اند ، كه از جمله اقدامات انجام گرفته ، 1- ارتباط مستقيم با سازمان توسعه تجارت براي بهبود و ارتقاء صنعت چاپ و بسته بندي كشور بوده. همين موضوع حكايتي دارد كه در صورت لزوم خدمت حضرتعالي معروض خواهم داشت 2- برگذاري نمايشگاه هاي داخلي و خارجي بمنظور آشنائي اعضاء از ظرفيتهاي كاري در حيته چاپ و بسته بندي 3- براي آشنائي نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي و ارائه توضيحات مبني بر اينكه چاپ و بسته بندي يك مقوله تفكيك ناپذر در دنيا محسوب ميشود. و هوشمندي صنعت چاپ و بسته بندي هر كشور ضمن اينكه ميتواند جهت حفظ و نگهداري صنايع فرهنگي ، كشاورزي ، بهداشتي ، توليدي و ........ در بازار داخلي و خارجي نقش اصلي را بازي كند. از شاخصهاي مهم، در صادرات و مهمترين بازدارنده واردات كالا و محصولات هم محسوب ميشود.را در سال 1386 نمايشگاه توانمنديهاي صنعت چاپ و بسته بندي را در خانه ملت برگذار نموديم 4- برگذاري مسابقه طراحي ، چاپ و بسته بندي براي اولين بار در كشور 5- برگذازي اولين نمايشگاه پكو در مشهد مقدس و برگذاري مسائلي از اين دست ، طي دوران تشكيل اين اتحاديه اتفاق افتاد كه همگي دلالت از خواسته بحق اين صنعت را دارد اما متاسفانه در كشور ما اين صنعت توسط دو وزارتخانه مجزا با دو نگاه متفاوت هدايت ميشود. جناب آقاي خيري ، همانطور كه مستحضريد امروز بيس و پايه هر كشوري در صدور كالا ، خدمات و فرهنگ بدون پشتوانه صنعت چاپ و بسته بندي هوشمند ناممكن خواهد بود. اميدوارم درايت شما و نمايندگان فهيم مجلس شوراي اسلامي در تعريف جايگاه مناسب براي صنعت چاپ و بسته بندي كشور ببار بنشيند. در ضمن ، هر نوع همكاري كه بتواند سبب ساز ارتقاء جايگاه صنعت چاپ و بسته بندي كشور شود براي بنده و هئيت مديره اتحاديه صادركنندگان صنعت چاپ ايران مايه مباهات و افتخار خواهد بود. و من الله توفيق عباس توك

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: