در نشست بررسی مشکلات صنعت چاپ مطرح شد:
زنگ خطر برای صنعت چاپ به صدا درآمده است


نشست بررسی مشکلات صنعت چاپ در حوزه‌های مواد اولیه و آموزش با حضور جمعی از پیشکسوتان و دانش‌آموختگان که در حال حاضر در واحدهای چاپی خود مشغول فعالیت هستند در شرکت بازدید برگزار شد.

نشست بررسی مشکلات صنعت چاپ در حوزه‌های مواد اولیه و آموزش با حضور جمعی از پیشکسوتان  و دانش‌آموختگان که در حال حاضر در واحدهای چاپی خود مشغول فعالیت هستند در شرکت بازدید برگزار شد.

در این نشست رضا رضایی، استاد بیژن درویش، علی نیکوسخن، حمید غفاری، احمدرضا اعتماد مظاهری، مسعود فرشی فرید، مجیدرضا اسماعیل‌زاده، حسین یار احمدی، آرش سپاس مقدم، مهدی کاظمی مهیاری و احمد سمیعی حضور داشتند و مسائل مختلف این حوزه به بحث گذاشته شد و پیشکوستان و جوانان صنعت چاپ درباره مشکلاتی که وجود دارد و راه‌کارهایی که می‌تواند به رفع این مشکلات منجر شود، نظرات خود را مطرح کردند.

به گزارش اخبار چاپ، در این نشست ابتدا احمدرضا اعتماد مظاهری نایب رییس اتحادیه و رییس تعاونی چاپخانه‌داران درباره مشکلاتی که در حوزه تامین مواد اولیه برای واحدهای چاپی از سال گذشته به‌وجود آمد و باعث چالش‌های جدی در عرصه فعالیت واحدها شد سخن گفت.

به گفته مظاهری دخالت دولت و اعلام ارز دولتی و سپس تشکیل کارگروه‌ کاغذ و زینک با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف باعث شد تا نه‌تنها قیمت این مواد اولیه کاهش پیدا نکند، بلکه شاهد فساد و احتکار کاغذ و زینک در انبارها بوده‌ایم و همین امر باعث شده است تا شاهد کمبود و نبود مواد اولیه مورد نیاز باشیم و حالا در نتیجه همین کمبودها بسیاری از واحدها تعطیل شده‌اند.

مظاهری راه‌کار حل این مشکل را حذف ارز دولتی و اجازه دادن به تعاونی‌ها و شرکت‌های مختلف بخش خصوصی برای واردات این کالاها دانست تا هم از رانت‌خواری در این حوزه جلوگیری شود و هم با عرضه مناسب این کالا، شاهد کاهش و متناسب شدن قیمت کاغذ و مواد اولیه در بازار باشیم.

نایب رییس اتحادیه وجود مشکلات صنفی در اتحادیه را پذیرفت و با پوزش از فعالان صنفی، این شرایط را حاصل نوعی خودمحوری و بی‌توجهی به منافع صنفی و گروهی صنف چاپ دانست که متاسفانه در دوره کنونی و با ریاست یکی از منتخبان صنف رخ داده است.

اسماعیل زاده  با اشاره به این موضوع که متاسفانه بازیگران و کارگردانان صحنه تامین مواد اولیه و حتی در نهادهای صنفی صنعت چاپ ارتباطی با بدنه این صنعت ندارند و حتی می‌توان گفت عرق صنفی ندارند گفت: این امر باعث شده است تا علاوه بر ایجاد مشکلات برای واحدها، شاهد تعطیلی گسترده چاپخانه‌ها و در بهترین حالت، شاهد تعدیل نیروی این واحدها باشیم.

به گفته اسماعیل‌زاده،  وجود این مشکلات ناشی از نبود یک اتحادیه قوی هم در راس و هم در بدنه بوده و باعث شده است تا نتوانیم به‌موقع نسبت به رخدادهای اقتصادی و مشکلات موجود اقدام کنیم.

وی افزود: قیمت مقوایFBB در بازارهای جهانی حدود ۸۰۰ دلار برای هر تن است که حتی با احتساب ارز آزاد ۱۶ هزار تومانی و همه عوارض گمرکی و هزینه‌های مربوطه برای واردات، به هر کلیو کمتر از ۱۷ هزار تومان برای هر کیلو در بازار داخلی برسد، چرا باید قیمت این کالا بیشتر از ۳۰ هزار تومان باشد.

راهکار وی برای برون رفت از وضعیت و حفظ واحدهای چاپی با وجود مشکلاتی که در اتحادیه و تعاونی وجود دارد، تشکیل کنسرسیوم‌های گروهی متشکل از فعالان بود تا نسبت به واردات کالاهای مورد نیاز خود اقدام کنند.

حمید غفاری رییس هیات مدیره تعاونی با اشاره به نبود شهامت و شجاعت در عرصه‌های مدیریتی هم در نهادها صنفی و هم در دستگاه‌های اجرایی، وجود مشکلات کنونی را ناشی از نبود همین امر دانست و گفت: قدر مسلم ناکارآمدی کنونی در فعالیت‌های حوزه کسب و کار چاپ ناشی از ناکارآمدی صنفی بوده است و البته دخالت ندادن صنوف در تصمیمات اجرایی و تصویب قوانین در مجلس و دستگاه‌های اجرایی هم در این عرصه نقش مهمی داشته‌اند.

غفاری از آمادگی تعاونی برای تام