معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد خبر داد :
آغاز به‌کار سامانه کاغذ یارانه‌ای، به‌زودی


معاون فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به راه‌اندازی سامانه تأمین کاغذ یارانه‌ای گفت: در بحث ثبت سفارشات کار را به صنف واگذار کرده‌ایم و تنها نقش نظارتی داریم. به زودی سامانه تأمین کاغذ یارانه‌ای از طریق اتحادیه تعاونی ناشران تهران (آشنا) کار خود را آغاز می‌کند. ناشران با ثبت سفارشات خود در این سامانه می‌توانند کاغذ مورد نیاز خود را سفارش دهند .

محسن جوادی معاون امور  فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز به کار قریب‌الوقوع سامانه تامین کاغذ یارانه‌ای با همکاری اتحادیه تعاونی ناشران تهران خبر داد .

به گزارش خبرگزاری مهر، در نشستی که در حاشیه نمایشگاه کتاب استان اصفهان با حضور معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، امیرمسعود  شهرام‌نیا، مدیر عامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و حجت الاسلام و  المسلمین محمدعلی انصاری  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی ازناشران استانی و کشوری برگزار شد، هر یک از ناشران حاضر دغدغه‌های خود در حوزه‌های نشر و مشکلات موجود خود را مطرح کردند .
از جمله موارد مطرح شده در این نشست مشکلات قیمت کاغذ، نوسانات ارز، اقتصاد نشر، کافی نبودن یارانه‌های حمایتی برای ناشران و ... بود که از سوی طرفین مورد بحث قرار گرفت .
 محسن جوادی نیز در این دیدار در سخنانی عنوان کرد: مهمترین مشکل ما اکنون در حوزه کتاب قاچاق کتاب است و تاکنون یک میلیون  جلد از آثاری که به صورت قاچاق چاپ شده را کشف کرده‌ایم. یکی از سیاست هایی که اکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود این است که در کنار هر کار فرهنگی باید پیوست اقتصادی نیز وجود داشته باشد و ما به طور جدی این سیاست را دنبال می کنیم .
وی در ادامه به عدم کمبود ویترین کتاب در کشور اشاره داشت و عنوان نمود: در بعضی از شهرهای ما ویترین مناسبی برای کتاب وجود ندارد و از نبود کتابفروشی‌های خوب رنج می‌بریم. باید فرصتی را فراهم کنیم تا کتاب‌فروشی‌های ما گسترش پیدا کند. برای این موضوع تسهیلاتی را اختصاص داده‌ایم که اکنون در حال  عملیاتی شدن است .
محسن جوادی همچنین گفت: تقاضای کتاب باید زیاد شود. سیاست‌های حمایتی چندان تاثیرگذار نیست و موجب رانتی شدن صنعت نشر می شود و یا خود فساد می‌آورد. سرمایه‌گذاری خوب برای افزایش تقاضای کتاب داشته‌ایم و نزدیک به ۱۰ هزار باشگاه کتابخوانی در کشور ایجاد کرده‌ایم . 

وی در ادامه در خصوص مشکلات به وجود آمده در خصوص تأمین کاغذ و واردات آن گفت: متاسفانه واردکنندگان کاغذ همکاری های لازم را با ما نداشتند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در این حوزه شدند. با وزارت صنعت و معدن و تجارت هماهنگی‌ها به عمل آمده، ثبت سفارش‌های خوبی برای کاغذ صورت گرفته و نتایج مثبت آن در ماه‌های آینده مشاهده می شود .

جوادی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه تأمین کاغذ یارانه‌ای گفت:  در بحث ثبت سفارشات کار را به صنف واگذار کرده‌ایم و تنها نقش نظارتی داریم. به زودی سامانه تأمین کاغذ یارانه‌ای از طریق اتحادیه تعاونی ناشران تهران (آشنا) کار خود را آغاز می‌کند. ناشران با ثبت سفارشات خود در این  سامانه می‌توانند کاغذ مورد نیاز خود را سفارش دهند .

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود در این نشست گفت: در خصوص تسهیلات به کتابفروشی‌ها کارهای خوب و زیربنائی انجام شده است و برای حمایت از  ناشران و ارائه تسهیلات به آنها نیز برنامه‌هایی در دست اجرا داریم که به دنبال اجرائی کردن آنها هستیم.


منتشر شده توسط مهر در تاریخ ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ آبان


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: