رییس هیات مدیره تعاونی چاپخانه‌داران :
بانک مرکزی تکلیف پروفرماهای مرکب و کاغذ را روشن کند


رییس هیات مدیره تعاونی چاپخانه‌داران تهران از ارسال نامه‌ای به دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبر داد و گفت: در این نامه درخواست کردیم وزارت صنعت معدن و تجارت با بانک مرکزی تعاملاتی برای سرعت بخشیدن به پروفرماهای ورود مرکب داشته باشد

رییس هیات مدیره تعاونی چاپخانه‌داران تهران از ارسال نامه‌ای به دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبر داد و گفت: در این نامه درخواست کردیم وزارت صنعت معدن و تجارت با بانک مرکزی تعاملاتی برای سرعت بخشیدن به پروفرماهای ورود مرکب داشته باشد.

به گزارش اخبار چاپ به نقل از ایبنا؛ احمدرضا اعتماد مظاهری؛ رییس هیات مدیره تعاونی چاپخانه‌داران تهران عنوان کرد: به دنبال نیاز جدی صنعت چاپ به مواد اولیه مانند مرکب، زینک، الکل و لاستیک سیلندر، چند روز پیش نامه‌ای به دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردیم تا در تعامل با وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی پیگیر پروفرمای ورود کالاها باشند.
 
وی افزود: از مدت‌ها پیش پروفرمای ورود کالاهای مختلف را به بانک مرکزی داد‌ه‌ایم اما متاسفانه کارها بسیار کند پیش می‌رود، در این زمینه شرکت تعاونی چاپخانه‌داران پروفرمای دو هزار تن کاغذ را داده بود اما چون مدت زمان زیادی از آن گذشت، به زودی اعتبار پروفرما از بین خواهد رفت.
 
مظاهری با بیان اینکه برای ورود الکل و مرکب نیز درخواست داده‌ایم، گفت : شنیده‌ایم که وزارت صنعت اگرچه ورود برخی اقلام را تایید کرده اما در بانک مرکزی روی آن‌ها کار نشده است و ما از وزارت صمت خواسته‌ایم در ارتباط با بانک مرکزی خواستار سرعت بخشیدن به درخواست‌ها شود.
 
وی یادآور شد: این کارها و سفارشات باید با سرعت بیشتری پیش برود زیرا این خطر وجود دارد که با اعمال تحریم‌ها حتی نتوانیم دیگر سفارش‌ها را ثبت کنیم.

رییس تعاونی چاپخانه‌داران تهران با اشاره به اهمیت دیگر لاستیک سیلندر نیز توضیح داد: همچنین درخواست کرده‌ایم که تکلیف واردات این کالا را نیز روشن کنند زیرا تمام کارهای چاپ افست به این لاستیک نیاز دارند و اگر نباشد به معنای واقعی چاپ دیگر معنایی ندارد.
 
به گفته مظاهری، الکل نیز که از آن برای تمیزی و پاک کردن لکه‌های رنگ در ماشین‌ها استفاده می‌شود، از کالاهای مهم حوزه چاپ است و اگر الکل خوبی نداشته باشیم مشکلات زیادی برای چاپخانه‌داران به وجود می‌آید. این فعال حوزه چاپ اظهار کرد: الکل در ماه‌های اخیر افزایش قیمت زیادی پیدا کرده است و در حالی که ما هر بشکه آن را حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به اعضا می‌فروختیم الان هر بشکه به پنج میلیون تومان رسیده است.
 
وی همچنین به دیدار اهالی چاپ با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: در این دیدار درباره کاغذ و مواد اولیه مورد نیاز صنعت چاپ صحبت و خواسته‌های خود و نیازهای این حوزه را بیان کردیم و در جلسه کارشناسی پس از آن نیز که با حضور نمایندگانی از مطبوعات و ناشران و وزارت صنعت و معدن همراه بود قرار شد برای تهیه مواد اولیه چاپ پیگیری‌های جدی انجام شود.
 
مظاهری با بیان اینکه مسوولان باید در نظر داشته باشند مواد اولیه مورد نیاز چاپ فقط کاغذ نیست، یادآور شد: اگر کاغذ تامین شود اما کالاهای دیگر نباشند، به‌تنهایی فایده ندارد و موادی مانند مرکب، الکل، زینک و لاستیک سیلندر از نیازهای اساسی این حوزه به شمار می‌آید البته خوشبختانه با زحمات مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکب هم  جزو گروه یک کالاهای اساسی قرار گرفته است.
 
وی با اشاره به افزایش قیمت مرکب در ماه‌‌های اخیر، عنوان کرد: این افزایش قیمت فقط محدود به مرکب‌های خارجی نبود و مرکب‌های ایرانی نیز به دلیل اینکه مواد اولیه به کارخانه‌ها نرسیده بود افزایش قیمت زیادی داشتند، یکی از کارخانه‌های فعال در این حوزه اعلام کرده تولید نداریم و یک کارخانه دیگر نیز به صورت محدود توزیع دارد و به‌تازگی حدود ۷۰  تا ۱۰۰ درصد بهای محصولات خود را افزایش دادند.
 
به گفته مظاهری، اگرچه مرکب کالای مهمی در صنعت چاپ است ولی در کنار آن لاستیک سیلندر، الکل ایزوپروپیل و زینک نیز اهمیت زیادی در این صنعت دارند و اگر به دست تولیدکنندگان نرسند، کاغذ و مرکب به تنهایی نمی تواند نیاز فعالان این عرصه را تامین کند.

 

منتشر شده توسط ایبنا در تاریخ ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ شهريور


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: