گپ ‌و ‌گفت نوروزی با مسئولان کتاب و نشر
عابدینی: انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب، زمینه‌ساز افزایش «صادرات کتاب» است/ مجلس جدید بودجه ترویج کتاب‌خوانی را افزایش دهد


رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته‌بندی ایران گفت : ضروری‌است مجلس جدید شورای اسلامی تمهیدات جدی برای ترویج کتاب و کتابخوانی بیندیشد و بودجه‌های مناسبی برای این امر در نظر گرفته شود .

به گزارش اخبار چاپ و به نقل از خبرگزاری ایبنا، بابک عابدینی، رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته‌بندی ایران، درباره انتظارات خود از مدیریت کتاب در سال 1395، اظهار کرد: دولت باید به اقتصاد نشر و کتاب بیش از پیش توجه کند چرا که این موضوع منافع تولیدکننده و مصرف‌کننده کتاب را به دنبال دارد .

وی در تکمیل سخنانش، با بیان این‌که جامعه فرهنگی به کتابخوانی نیاز دارد، گفت: در شرایط سخت اقتصادی، کتاب نخستین کالایی است که از سبد خانوار حذف می‌شود و ناشران به دلیل مسائل اقتصادی، تولید کتاب را کاهش می‌دهند. در چنین شرایطی دولت باید تمهیدات جدی برای ورود کتاب به خانواده‌ها بیندیشد .

مدیر چاپخانه صفا توجه به محتوای کتاب‌ها را مهم دانست و اظهار کرد : امیدوارم مسأله کپی‌رایت، سال آینده بیشتر رعایت شود و سرمایه‌گذاران، ناشران خارجی و ناشران داخلی به منظور حفاظت از برند و محتوای تولیداتشان، تحت حمایت‌ دولت قرار بگیرند. دولت باید برای ناشران و تولیدکنندگان کتاب، امتیازات خوبی قائل شود. مثلا، ناشران باید بتوانند با صرف هزینه مناسب در نمایشگاه‌های کشوری و مرزی حضور پیدا کنند چرا که همین امر، زمینه را برای رونق بازار نشر کشور فراهم می‌کند .

عابدینی، تقویت نشر الکترونیک را از دیگر انتظارات خود از مدیریت کتاب در سال 95 عنوان کرد و گفت: نشر کتاب به سمت الکترونیکی شدن می‌رود. به همین دلیل باید تمهیداتی برای حمایت ناشران در این زمینه و ارائه آموزش‌های لازم به آنها، اندیشیده شود .
رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته‌بندی ایران، ضمن تأکید بر این نکته که باید سیستم چاپ و نشر کتاب به سمت اقتصادی شدن سوق داده شود، اظهار کرد: اگر شرایطی فراهم شود که ناشران بتوانند تولید کتاب خود را بالا ببرند و منابع مالی مورد نیاز را تأمین کنند، به مراتب شرایط بهتری در چاپخانه‌های تولید کتاب مهیا می‌شود

وی ادامه داد: دولت نباید کتاب و کتابخوانی را در سیستم درآمدی خود بگنجاند؛ در این صورت است که می‌توان شاهد ترویج کتابخوانی در کشور بود. به طور مثال باید اخذ عوارض و مالیات‌های حوزه کتاب و نشر که دولت از آنها برای کسب درآمد استفاده می‌کند، حذف شوند .

مدیر چاپخانه صفا توضیح داد: امیدوارم اکنون که تحریم‌ها لغو شده‌اند، در سال 1395 شرایط اقتصادی کشور بهبود پیدا کند و مجلس جدید نیز تمهیدات لازم را برای ترویج کتاب و کتابخوانی بیندیشد. بسیار مهم است که دولت از مجلس، بودجه مناسبی در این زمینه درخواست کند .

عابدینی درباره بهترین خبری که در سال 1394 در حوزه نشر شنیده بود، اظهار کرد: بهترین خبر، انتقال نمایشگاه کتاب تهران به شهر آفتاب بود چرا که شهر آفتاب مکان مناسبی برای برپایی این رویداد عظیم فرهنگی است. امیدوارم نمایشگاه کتاب تهران به سمت حرفه‌ای‌تر شدن برود. با این جابه‌جایی، زمینه برای دعوت از بازدیدکنندگان خارجی برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران با هدف صادرات کتاب فراهم می‌شود .
 
وی همچنین درباره بهترین خبری که علاقه‌مند به شنیدن آن در سال 1395 است، گفت: بسیار علاقه‌مندم شمارگان کتاب‌ها حداقل 50 درصد افزایش پیدا کنند .

و کتابخوانی دوباره در سیستم فرهنگی و اجتماعی جامعه، جایگاه خود را پیدا کند .

 

منتشر شده توسط خبرگزاری ایبنا در تاریخ ۱۳۹۵ شنبه ۱۴ فروردين
نسخه چاپی نسخه چاپی       ارسال به دوست ارسال به دوست

تاریخ انتشار:۱۳۹۵ چهاردهم فروردينکلیدها : گپ و گفتگو نوروزی مسئولان کتاب و نشر سال 95


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: