یک مقام مسئول مالیاتی اعلام کرد:
فقط ۶ درصد مالیات را اصناف می‌دهند/ مجبور به توافق با اصناف بودیم


معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امورمالیاتی کشور گفت: اصناف در 4 ماهه اول امسال ۶ درصد کل مالیات‌های کشور را پرداخت کردند.

به گزارش اخبار چاپ به نقل از خبرگزاری مهر، حسین وکیلی دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان مطلب فوق افزود: این درحالی است که در همین مدت  اشخاص حقوقی ۴۱ درصد و حقوق بگیران ۱۱ درصد کل مالیات‌های کشور را پرداخت کرده اند.

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه ۱۰ سال پیش مالیات مشاغل دو برابر حقوق بود در حالی که  رشد مالیاتی در بخش حقوق بگیران دو برابر شده است، گفت: در سال ۸۱ سهم مالیات حقوق و دستمزد نه دهم درصد بود که در سال ۹۲ به ۲ و سه دهم درصد رسید.

وی تصریح کرد: در سال ۹۲ مالیات دریافتی از مشاغل ۲۱۳۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ با ۲۰ درصد افزایش به ۲۶۵۰ میلیارد تومان رسید. در سالهای گذشته به علت نبود شفافیت مجبور به توافق با اصناف شدیم.

وکیلی افزود: مالیات بر حقوق همواره بر اساس واقعیت و شفاف بوده و رشد بالاتری داشته اما  مالیات اصناف با عدم شفافیت همراه و به این خاطر افزایش درستی نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی کشور مجبور به توافق با اصناف است، زیرا در غیر این صورت مالیات این بخش بیش از پیش  کاهش می یابد.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه طبق قانون اصناف ذیل بند الف و ب برای اظهارنامه های مالیاتی خود باید دفاترشان را ارائه بدهند، افزود: کمتر از یک درصد از اصناف در این دو بخش اقدام به این کار می‌کنند.

وکیلی با بیان اینکه براساس قانون باید اصناف از چهار سال پیش  صندوق‌های فروش نصب می‌کردند، افزود: با اینکه آئین نامه اجرایی سخت افزاری و نرم افزاری این کار در اتاق اصناف ایران تدوین و تصویب شده و تاکنون چنین امری اتفاق نیافتاده است.

منتشر شده توسط مهر در تاریخ ۱۳۹۴ سه شنبه ۶ مرداد


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: