رونمایی از کتاب «خدمت به فرهنگ ایران» درباره پدر صنعت‌نوین چاپ کشور؛
الگو قراردادن پیشکسوتی مانند نوریانی در این برهه زمانی ضرورت است


محمودرضا برازش مدیر دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از کتاب «خدمت به فرهنگ ایران» گفت: بسیار خوب است که در این برهه زمانی در صنعت چاپ هرکدام از ما یک مرتضی نوریانی باشیم.

به گزارش اخبار چاپ به نقل از  خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا  آیین رونمایی از کتاب «خدمت به فرهنگ ایران؛ زندگی و کارنامه مرتضی نوریانی، پدر صنعت نوین چاپ ایران» دیروز (26 خردادماه) با حضور محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسینعلی متین رضا پیشکسوت صنعت چاپ، علی نوریانی، فرزند مرحوم نوریانی، داود اسماعیلی معاون فرهنگی اداره ارشاد استان تهران و جمعی از اهالی فرهنگ و صنعت چاپ برگزار شد.

الگو قراردادن پیشکسوتی مانند نوریانی در این برهه زمانی ضرورت است

برازش در این مراسم اظهار کرد: در این چند سال که در خدمت صنف چاپ هستم به مراکز مختلفی سفر و با دوستان زیادی در این صنف گفت‌وگو کردم. اغلب آنها اذعان دارند، ماشین‌های چاپ قدیمی‌شان را از آقای مرتضی نوریانی خریداری کرده‌اند.

وی افزود: آوردن یک صنعت نوین به داخل کشور کار بسیار بزرگی است و همت والایی می طلبد. بنده در این مدتی که در خدمت صنف چاپ هستم ندیده‌ام و نشنیده‌ام کسی از مرحوم نوریانی گله‌مند باشد. خوب است که ما این زحمات را گرامی بداریم، چرا که هم مردم ما فرهنگی هستند و هم انقلاب ما با شعارهای فرهنگی به پیروزی رسیده است.

مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ادب و احترام به گذشتگان به ویژه در صنعت چاپ امری لازم و ضروری است. ما باید با وحدت خود در این برهه زمانی در صنعت چاپ افرادی همچون نوریانی را الگوی خودقرار دهیم.

مبنایی بر ای قدردانی از پیشکسوتان

حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: «خدمت به فرهنگ ایران: زندگی و کارنامه مرتضی نوریانی، پدر صنعت نوین چاپ ایران» کتاب بسیار خوبی است و می‌تواند برای قدردانی از سایر پیشکسوتان حوزه‌های مختلف مبنا باشد؛ پیشکسوتانی که در تاریخ و تکامل و تربیت نیروی انسانی نقش مهمی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در صنعت چاپ همه خود را وامدار مرحوم نوریانی می‌دانند، گفت: سیاست معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد راه‌اندازی مرکز چاپ در مراکز استان‌هاست چرا که معتقدیم مطبوعات می‌توانند به رونق مناطق در راستای اشتغال زایی کمک کنند .

انتظامی اظهار کرد: از ابتدای دولت یازدهم افزون بر دو هزار نشریه مجوز گرفته‌اند. این در حالی است که این تعداد 35 درصد نشریاتی موجود از کل نشریات کشور است. سیاست دولت یازدهم واگذاری امور به بخش خصوصی است، این رویه در حوزه چاپ و چاپخانه ها نیز وجود خواهد داشت.
 
مجید خسروی، نویسنده کتاب «خدمت به فرهنگ ایران؛ زندگی و کارنامه مرتضی نوریانی، پدر صنعت نوین چاپ ایران» در این آیین، اظهار کرد: باعث خرسندی است که امروز حاصل 6 سال تحقیق و فعالیت در قالب کتاب رونمایی می‌شود. این اثر روایت کننده مجموعه اتفاقات خجسته‌ای است که زندگی بیشتر ایرانیان را در دوران معاصر دستخوش تأثیر ساخته است.
 
وی با بیان این‌ نکته که کدامیک از ما با مطالعه کتب نفیس نوریانی از مسلمان بودن خود احساس غرور و افتخار نمی‌کنیم؟ گفت: سخن گفتن از نوریانی بدون پژواک نیست و نخواهد بود به‌گونه‌ای که این پژواک با گذشت 2 دهه از درگذشت او همچنان جاری و ساری است.
 
خسروی عنوان کرد: این کتاب، سیمای نقش کنشگر و موفق یک خیر فرهنگی را به تصویر می‌کشد و ضمن انتقال تجارب تاریخی، به کشف گوشه‌هایی از چگونگی مدرن شدن جامعه چاپ می‌‌پردازد و می‌تواند رویه خط مشی‌ها در سطح کلان باشد .
 
در بخش دیگر این مراسم، علی نوریانی، فرزند مرتضی نوریانی سخنرانی کرد. وی ضمن بیان خاطره‌ای از پدر مرحومش و تشکر و قدردانی از صنف چاپ گفت: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که همواره ما را حمایت کرده است و باعث شده که مؤسسه پدرم به نحو احسن به فعالیت بپردازد قدردانی می‌کنم.
 
حسینعلی متین‌رضا، پیشکسوت صنعت چاپ از دیگر سخنرانان این مراسم بود وی در بخشی از سخنانش عنوان کرد: انتشار کتاب «خدمت به فرهنگ ایران؛ زندگی و کارنامه مرتضی نوریانی، پدر صنعت نوین چاپ ایران» بسیار مغتنم است چرا که باعث شده شخصیت نوریانی وارد تاریخ فرهنگ این مملکت شود و هیچ گاه این شخصیت به دست فراموشی سپرده نشود.
 
متین‌رضا اظهار کرد: آقای خسروی پیش از اینکه این اثر را به کسی نشان دهد، به من داد و بنده بسیار متأسف شدم که ایشان چرا پیش از انتشار این اثر با من تماس نگرفتند تا من هم درباره شخصیت آقای نوریانی مطالبی را از دیدگاه قرآن، حدیث و شعر ارائه کنم.
 
این پیشکسوت صنعت چاپ ادامه داد: تاکنون کسی نتوانسته جای مرحوم نوریانی را بگیرد و بدون تردید چنین کسی در آینده هم نخواهد آمد. من تصور نمی‌کنم کسی پیدا شود که از نوریانی به نیکی یاد نکند.
 
بهمن پورمند، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران نیز از دیگر حضار در این مراسم بود که ضمن بیان خاطره‌ای از مرتضی نوریانی، از انتشار این اثر ابراز خرسندی  و از مؤلفانش قدردانی و تشکر کرد.
 
مهدی گلستانیان، پیشکسوت صنعت چاپ و از دوستان نزدیک مرتضی نوریانی نیز در این مراسم، گفت: نوریانی باعث پیشرفت این مملکت شد و خدمات ارزنده‌ای ارائه کرد. وی مرد بسیار بزرگ و باگذشتی بود. نوریانی باعث شد چاپ کشور دگرگون شود.

منتشر شده توسط ایبنا در تاریخ ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ خرداد


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: