شاه‌آبادی در بازگشت از سفر افغانستان:
ایران و افغانستان، مرکز مشترک پخش کتاب تأسیس می‌کنند


مدیرعامل موسسه فرهنگی ـ هنری و انتشارات بین المللی الهدی که در سفر چندروزه به افغانستان با فعالان نشر این کشور به دیدار و گفتگو پرداخته بود، تصمیم گیری برای تأسیس یک مرکز مشترک پخش کتاب در مشهد و کابل را از دستاوردهای این سفر اعلام کرد.به گزارش اخبار چاپ و به نقل از  مهر، حمیدرضا شاه آبادی پس از سفر به افغانستان اظهار داشت: این سفر با هدف بررسی وضعیت دو نمایندگی و فروشگاه الهدی در مرکز شهر کابل و دانشگاه کابل و همچنین بررسی وضعیت شهرهای دیگر برای تاسیس نمایندگی انجام شد. دو فروشگاه الهدی در کابل در حال حاضر به شکل مرکز پخش نیز فعالیت می کنند.
وی به دیدارها و ملاقات‌های انجام شده پرداخت و گفت: این سفر دربرگیرنده چند دیدار و گفتگو نیز بود. ملاقات با رییس اتحادیه ناشران افغانستان، دیدار و گفتگو با رییس اتحادیه هنرمندان افغانستان، شرکت در جلسه‌ای با حضور نمایندگان صنوف هنری و بررسی راه‌های همکاری با الهدی، دیدار با اعضاء و فعالان انجمن «دُرّ دری» و گفتگو پیرامون همکاری‌های مشترک، بازدید از دانشگاه کابل و دیدار با رییس دپارتمان زبان دری، بازدید از آرشیو ملی افغانستان و گفتگو با رییس آرشیو ملی و همچنین بازدید از اتاق ایران در دانشگاه کابل از جمله دیدارها و ملاقات‌های انجام شده در سفر به افغانستان بود.
مدیرعامل گروه انتشاراتی الهدی در ادامه گفت: در این سفر و طی مذاکرات انجام شده مقرر شد، فعالیت فروشگاه‌های الهدی در کابل گسترده تر شده و کتاب‌های جدید ادبیات فارسی را به شکل دوره‌ای به دپارتمان زبان دری در دانشگاه کابل ارسال کنیم.
شاه آبادی خاطرنشان کرد: همچنین باید جدیدترین کتب دانشگاهی ایران به نمایندگی الهدی در دانشگاه کابل و استادان دانشگاهی افغانستان برسد و این شاید کمترین کاری باشد که الهدی می تواند در راستای همکاری‌های مشترک داشته باشد.
وی با اشاره به فعالیت‌های آژانس ادبی الهدی در افغانستان گفت: یکی از برنامه‌های ما صدور کتاب به افغانستان به شکلی منظم است که در حال حاضر این امر به صورت مناسب و منظمی انجام نمی شود. همچنین طی گفتگو با رییس اتحادیه ناشران افغانستان مقرر شد تا یک مرکز پخش عمده کتاب به صورت مشترک تاسیس کنیم که در مشهد و کابل فعالیت کند.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۳ شنبه ۳۱ خرداد
نسخه چاپی نسخه چاپی       ارسال به دوست ارسال به دوست

تاریخ انتشار:۱۳۹۳ سي و يکم خردادکلیدها :


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: