سایه سنگین رکود بر صنعت چاپ انگلیس؛ در نیمه اول سال جاری میلادی:
تولیدکنندگان کاغذ،5/8 میلیون پوند زیان دیدند


بازرگانان صنعت چاپ انگلستان (NAPM)،کارخانجات و تولیدکنندگان کاغذ کشور انگلستان در نیمه نخست سال 2010 میلادی بیش از 5/8 میلیون پوند متضرر شده‌اند. این زیان هنگفت مالی تنها از ناحیه مطالبات غیرقابل وصول کارخانجات کاغذسازی، بر پیکره‌ی آنان وارد آمده است.

به گزارش اخبار چاپ و به نقل از انجمن بازرگانان صنعت چاپ انگلستان (NAPM)،کارخانجات و تولیدکنندگان کاغذ کشور انگلستان در نیمه نخست سال 2010 میلادی بیش از 5/8 میلیون پوند متضرر شده‌اند. این زیان هنگفت مالی تنها از ناحیه مطالبات غیرقابل وصول کارخانجات کاغذسازی، بر پیکره‌ی آنان وارد آمده است.
آخرین گزارش مالی NAPM در سال جاری حاکی است، کارخانجات کاغذ‌سازی انگلیس در نیمه نخست سال نیز همانند سال 2009 میلادی با بدحسابی و عدم پرداخت مطالباتشان توسط کمپانی‌های ورشکسته، مواجه هستند. البته مقایسه زیان مالی نیمه نخست سال‌های 2010 و 2009 نشان می‌دهد؛ ارقام زیان‌دهی کاغذ سازی‌ها از محل فوق، به طور میانگین 11 میلیون پوند کاهش داشته است. آمارها نشان می‌دهد تولیدکنندگان کاغذ کشور انگلیس در شش ماهه‌ی اول سال 2009 میلادی معادل 5/17 میلیون پوند ضرر و زیان را تجربه کرده‌اند. سال 2009 از این حیث ـ ضرر و زیان مالی از محل مطالبات غیر قابل وصول به مبلغ 5/17 میلیون پوند ـ رکورد‌دار است. به گونه ای که تحلیل‌گران اقتصادی نام سال سیاه صنعت چاپ را برای آن برگزیدند.این در حالی است که روند آمارهای مالی در نیمه دوم سال 2009 میلادی حکایت دیگری داشت و امیدواری‌هایی را پدید آورده بود. انجمن بازرگانان صنعت چاپ انگلیس (NAPM) در گزارش‌های مالی نیمه ی پایانی سال 2009 آمده بود: میزان مطالبات کاغذ سازی‌ها از کلیه‌ی سفارش‌دهندگان و خریداران رقمی معادل 6/6 میلیون پوند است. روند نزولی مطالبات در ماههای پایانی سال 2009 و تحرکات پراکنده‌ای که توسط برخی صنعت‌گران شکل گرفته بود؛ انتظارات و توقعات جدیدی را ایجاد کرده و امیدواری‌های فراوانی را برای بازاری پر رونق در سال 2010 پدید آورده بود.
مدیرعامل انجمن بازرگانان صنعت چاپ انگلستان NAPM، تیم بولر، ضمن تشریح شرایط موجود به مسئله‌ی زیان مالی تولیدکنندگان پرداخته و اظهار داشت، تحلیل‌های کارشناسان انجمن و مشاهده شرایط بازار صنعت چاپ در نیمه دوم سال 2009 میلادی، انتظارات جدیدی را ایجاد کرده بود. با توجه به کاهش چشم‌گیر مطالبات غیر قابل وصول تولیدکنندگان کاغذ در نیمه دوم سال 2009 میلادی، انتظار داشتیم در نیمه نخست سال 2010 شاهد کمترین میزان کمپانی‌های ورشکسته در صنعت چاپ باشیم. حال آنکه تحلیل آمارهای موجود نشان می‌دهد نه تنها این اتفاق نیفتاده است؛ بلکه کل مطالبات غیر قابل وصول در نیمه اول سال 2010 در مقایسه با مبلغ کل مطالبات غیر قابل وصول در نیمه دوم سال 2009، معادل 30 درصد افزایش یافته است؛ یعنی همچنان کمپانی‌های بسیاری در حال یا در آستانه ورشکستگی هستند.
تیم بولر در ادامه افزود: میزان مطالبات سوخت شده و حجم طلب‌های از بین رفته‌‌‌‌‌‌‌‌ی تولیدکنندگان کاغذ به اندازه‌ای است که این کارخانجات ناگزیر شدند تا افزایش قیمت کاغذ را نادیده گرفته و محصولات خود را با همان قیمت‌های سال گذشته روانه بازار نمایند. یکی از ترفندهای تولیدکنندگان برای بقاء و حفظ بازارهای موجود چنین اقداماتی است.

• سومین موج ورشکستگی چاپخانه‌داران انگلیس در راه است.

مدیرعامل انجمن بازرگانی صنعت چاپ انگلستان تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد روند افزایش قیمت مواد اولیه، از جمله کاغذ در ماه‌های جولای و آگوست، با سرعت قابل ملاحظه‌ای در حال حرکت است. افزایش قیمت‌ها از یکسو، کمبود نقدینگی از یکسو و بازار آشفته‌ی صنعت چاپ از سوی دیگر، موجب پایان یافتن بودجه و نقدینگی چاپخانه‌ها و در نتیجه ورشکستگی آنها می‌شود.
وی با ابراز نگرانی از بروز چنین وضعیتی اذعان می‌کند: شتاب و سرعت فزاینده‌ی بالا رفتن قیمت‌ها به طور حتم موجب سرعت بیشتر ورشکستگی چاپخانه‌ها می‌شود. این روند تا پایان سال 2010 میلادی موقعیت نگران‌کننده‌ای را در صنعت چاپ انگلیس ایجاد می‌کند.
تیم بولر تنها راه خروج از این بحران را حمایت‌های بانکی دانسته و گفت: بروز چنین شکلی تنها و تنها از طریق اعطای اعتبارات و وام‌های بانکی حل و فصل می‌گردد. لیکن متاسفانه با توجه به شرایط فعلی و موقعیت نابسامان و بدهی‌های معوقه چاپخانه‌داران به بانک‌ها، بعید به نظر می‌رسد که این بنگاههای اقتصادی حمایتی جدید از این صنعت داشته باشند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: طی سال‌های اخیر صنعت چاپ یکی از 5 صنعت پر ریسک و با خطر بالای صنایع محسوب می‌شود. سودآوری کم، رقابت زیاد، کمبود نقدینگی و سقوط سفارشات از جمله عواملی هستند که شرایط بسیار سختی را در صنعت چاپ پدید آورده‌اند.گرچه دولتمردان و سیاستگزاران فشار زیادی بر بانکها به منظور اعطای تسهیلات وارد می‌کنند؛ لیکن به هیچوجه شاهد اقبال بانک‌ها، اعطای تسهیلات و پرداخت وام توسط آنها نخواهیم بود.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۸۹ دوشنبه ۱۵ شهريور


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: